|
|
|
|
ewulajla
Administrator
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Śro 18:39, 29 Maj 2013 Temat postu: Astrologia hebrajska - znak Raka |
|
|
Astrologia hebrajska
Czeth i znak Raka
Analogie między czwartym znakiem zodiaku a ósmą literą-liczbą kabalistycznego szyfru polegają na przywiązaniu do przeszłości i pamięci, tych cech Raka. bez których charakterystyczne dla czeth natchnienie nie byłoby możliwe.
Astrologia hebrajska pomaga nam zrozumieć, jak nasi przodkowie, przede wszystkim kapłani chaldejscy, babilońscy i egipscy, postrzegali subtelne związki między planetami a znakami zodiaku Przypomnijmy sobie, że chociaż korzenie astrologii - obserwacja planet, meteorytów, gwiazd oraz tworzenie map nieba - sięgają bardzo daleko w przeszłość, układ 12 znaków zodiaku, taki jaki znamy obecnie, pochodzi z V wieku przed naszą erą Horoskop w prawdziwym tego słowa znaczeniu - a więc nie zbiór przepowiedni, lecz mapa nieba rozrysowana na daną chwilę i miejsce, w sensie etymologicznym oznacza „zaglądanie w czas" lub „widzenie czasu" - pojawił się raptem w sto lat później. Jest więc oczywiste, że choć praprzodkowie Hebrajczyków praktykowali dywinację we wszelkiej możliwej postaci, nie byli jeszcze w stanie udoskonalić systemu zodiakalnego, używanego przede wszystkim przez Sumerów, dla przepowiadania i przewidywania wydarzeń, a więc ograniczania ich niekorzystnych skutków do minimum. Z drugiej strony, z powodu historycznych uwarunkowań i głębokich związków z neo-babilońską cywilizacją Chal-dei, wszystko wskazuje na to, że Hebrajczycy interesowali się astrologią, a przez swój alfabet złożony z omawianych przez nas liter-liczb stworzyli tajny kod, w którym zawarty był
zarys ówczesnej konstrukcji zodiaku. Uległ on, niestety, zapomnieniu przez lud, który go wypracował i z powodzeniem stosował. Pojawili się za to szarlatani, naciągacze i uzurpatorzy, którzy wykorzystywali cynicznie, dla własnych celów, ubóstwo umysłowe, duchowe i materialne swoich współczesnych.
Na temat astrologii, uchodzącej wówczas za wiedzę plemion chaldejskich autentycznych specjalistów, nie szarlatanów - zacytujmy Biblię: „Król Belszazar (władca Babilonu w latach 555 - 539 przed naszą erą przyp. autora) wydał wielką ucztę dla tysiąca swych panów i na oczach tysiąca pil wino. (....) Pili wino i wychwalali bogów złota, srebra, brązu, żelaza, drewna i kamienia (Mezopotamczycy czyli około tysiąca bogów - przyrp. autora). W owej godzinie pojawiły się palce ludzkiej dłoni i zaczęły pisać nad świecznikiem umieszczonym na ścianie królewskiego pałacu: a król ujrzał fragment dłoni, która pisała. Od tej chwili zrobił się nieswój, zaczęły go dręczyć czarne myśli, nogi osłabły mu w kolanach, zaczęły trząść się i uderzać jedna o drugą. Głośno zakrzyknął, by wżywano astrologów, Chaldejczyków i wróżbitów. Sam przemówił tak do uczonych Babilonu: Tego. kto przeczyta ten napis i wyjaśni mi jego znaczenie, każę przyodziać w purpurę, dam mu złoty łańcuch na szyję i uczynię trzecim władcą tego królestwa." (Księga Daniela 5,1 i 4-7). Jak widzimy, Belszazar nie rozumiał pisma, co wprawiło go w panikę. Istnieje domniemanie, że owe pismo, którego astrolodzy nie byli w stanie odczytać, a które Daniel potrafił przełożyć, było tajnym szyfrem liter-liczb hebrajskiego alfabetu.
CZYM JEST CZETH?
Chwila refleksji historyczno-biblijnych pozwoli nam lepiej zrozumieć pochodzenie astrologii hebrajskiej oraz analogie, jakie łączyły i nadal łączą literę czeth ze znakiem Raka. Punktem wyjścia niech będzie wyobrażenie, które przejawia się poprzez ósmą literę-liczbę hebrajskiego alfabetu, odpowiadającą, raczej przypadkowo, liczbie 8. Symbolem czeth jest pętla, spirala nawiązująca do ciągłości ruchu, rytmu. Jednak ten ruch. skierowany do wewnątrz z zewnątrz, stanowi ilustrację wdechu (a także natchnienia), czyli powietrza, które wciągamy do siebie, powietrza, które daje nam życie.
Przypomnijmy, że he związana była z oddechem, życiodajnym instynktem i pulsacją. Jednak wtedy mieliśmy na względzie oddech w czystej postaci. Czeth natomiast odnosi się bardziej do efektów wdechu, który jest zanurzeniem się w pierwotnej substancji, w wielkim zbiorniku czystego powietrza, które nas otacza, a dzisiaj, niestety, również zatruwa, gdyż zapomnieliśmy o jego początkowym znaczeniu i prawdziwej wartości. Każdy z nas wie, że przez zanurzenie się w owej pierwotnej substancji, bo tym jest wciąganie powietrza do płuc, transformujemy je.
Aby jednak mogło dojść do owego zjawiska, należy w to włożyć nieco wysiłku. Na tym przekonaniu zamyka się sens litery czeth.
CZETH I ZNAK RAKA
Z kolei natchnienie (w niektórych językach wdech i natchnienie to jedno słowo - przyp. tłum.) wiąże się ze swego rodzaju wyższą wyobraźnią, instynktowną i naturalną, przy tym z pamięcią i intuicją, które to cechy, poprzez swój związek z przeszłością, kojarzone są ze znakiem Raka.
Co więcej, warto zwrócić uwagę, że akt wdychania zakłada odbieranie zapachu powietrza, czyli łączy się ze zmysłem węchu. Na tym etapie więc. nie tylko zadowala nas samo oddychanie, ale to, że korzystamy z wszystkich jego właściwości, starając się je poczuć. ..Czuć i doświadczać zmysłowo, to właśnie czasowniki przypisane znakowi Raka.
Post został pochwalony 0 razy
|
|