|
|
|
|
ewulajla
Administrator
Dołączył: 03 Maj 2013
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Śro 18:42, 29 Maj 2013 Temat postu: Astrologia hebrajska - znak Wagi |
|
|
Astrologia hebrajska
Lamed i znak Wagi
Podobnie jak lamed rozwija i gromadzi, poszerza horyzonty i chroni, tak też Waga oscyluje między zależnością uczuciową a niezależnością ducha.
Obserwując porządek chronologiczny liter-liczb kodu kabalistycznego, z których każda od powiada jednej planecie lub jednemu z dwunastu znaków zodiaku, zauważymy, że układają się one w kształt krzyża papieskiego, czyli krzyża o trzech poprzeczkach, symbolu władzy papieskiej, który powstał później, niż kod kabały. „Hierofant" to wyraz pochodzenia greckiego, złożony ze słów hieros, czyli świętość ifainestai, czyli „rozświetlać'' lub „jawić się", to znaczy ukazywać, a także objawiać W Grecji hierofantes był ka płanem, który wyjawiał lub wy jaśniał święte misteria. Krzyż symboliczny hierofanta kryje więc w sobie aluzje do objawienia, przejawienia się świętości. Jak już wspominaliśmy, w kształt hierofanta „układają" się 22 litery-liczby alfabetu hebrajskiego. Jeżeli zachowamy ten sam porządek, lecz zastąpimy litery-liczby odpowiadającymi im planetami i znakami zodiaku, uzyskamy nie tylko podobną figurę, ale również - co wydaje się szczególnie interesujące - zarys postaci Wisielca, dwunastej karty Wielkich Arkanów Tarota. Arkanów, który cieszy się złą sławą wśród kartomantów i kartomantek, niepomnych na jego bogactwo symboliczne i głębię znaczeń - jest w rzeczywistości jedną z najważniejszych kart owej wyrafinowanej gry inicjacyjnej i jedną z najbardziej reprezentatywnych dla duchowej ewolucji, do której winna dążyć każda istota ludzka. Wisielec, jak pamiętamy, nie tyle wisi, ile jest podwieszony. Jest więc. naturalnie w czystej postaci, symbolem osoby, która całkowicie zawierzyła, poddała się. Naturalnie, w rozkładach dywinacyjnych za pomocą Wielkich Arkanów Wisielec może symbolizować leseferyzm, nadmierne rozluźnienie czy zależność osoby, która pozwala, by okoliczności i ludzie decydowali o jej losie. W tym jednak przypadku interpretacja dotyczyć będzie Wisielca w jego szlachetnej postaci. Poddanie się, wynikające z najgłębszej ufności i najszczerszej wiary, wiąże się z wyrzeczeniem.
Tu również należy gwoli ścisłości zaznaczyć, że owo wyrzeczenie nie jest ofiarą w potocznym sensie tego słowa, czyli czynem bolesnym, przykrym, ograniczającym. Wyrzeczenie Wisielca do złudzenia przypomina prawdy głoszone przez Buddę na drugim końcu świata, mniej więcej w chwili powstawania kodu kabalistycznego. Według doktryny buddyzmu pożądanie i chciwość czynią ludzi niewolnikami samych siebie, siebie nawzajem, a także ofiarami śmierci.
czym jest lamed?
Litera-liczba lamed wykazuje więc analogie z dwunastą kartą Wielkich Arkanów, ponieważ symbolizuje wolę, a zarazem głód posiadania, które, o ile wejdą w nawyk, prowadzą do agresji i egoizmu.
Jednak w szaleństwie, popychającym istoty ludzkie ku posiadaniu i wywieraniu swojego piętna na materialnym obliczu świata, które próbują utrwalić, aby łudzić się własną nieśmiertelnością - tkwi pewna mądrość. Jednak z łatwością może obrócić się ona w głupotę i szaleństwo, jeśli z niej zrobić zły użytek.
Na pierwszy rzut oka lamed wydaje się być zaprzeczeniem tego wszystkiego, co zatrzymuje, bierze, przywiązuje, posiada, ponieważ zakłada ekspansję, symbolicznie wyraża wyciągnięcie rąk w geście przytulenia, objęcia, poszerzenia pola działania i horyzontów, czy może wręcz rozpostarcie skrzydeł przez ptaka, który się zrywa do lotu, odlotu, ucieczki, wzbija się w niebo. Dobrze wiemy, co to znaczy znaleźć schronienie pod czyimiś skrzydłami". Tak właśnie działa lamed: roztacza opiekę, poszerza zasięg działania, otwiera, rozpościera, łączy, gromadzi i chroni. Należy również rozumieć ją jako tkankę łączną, spoiwo, które pomaga rozproszonym elementom zorganizować się w całość, przejść w stan ruchu, a więc ekspansji. Można porównać lamed do królowej pszczół w ulu: jest ośrodkiem roju, a zarazem jego czynnikiem spajającym.
lamed a znak wagi
Owo bycie ośrodkiem i owa chęć spajania są typowe dla ludzi urodzonych w znaku Wagi. Wagi dążą do harmonii, która manifestuje się u nich najczęściej w życiu uczuciowym. Rzadko poddają się namiętności lub tracą w niej miarę, chyba że, jak na to wskazuje nazwa tego znaku - na podobieństwo straceńca wiszącego za ciżmę, czyli znanego nam Wisielca, często muszą balansować, czekać, wahać się, oscylować, ważyć pomiędzy, na przykład, zależnością uczuciową a niezależnością ducha.
Jednak owo wahanie bywa również ruchem energetyzującym, popychającym do przodu. Takim ruchem jest właśnie trzepotanie skrzydeł ptaka, o którym wspominaliśmy dla ilustracji znaczenia lamed. Tak więc, mimo pozorów pasywności, znak Wagi jest znakiem równowagi trudnej do osiągnięcia przez istotę ludzką, która cały czas kroczy po ostrzu brzytwy i w każdej chwili może zachwiać się i upaść, w tym, czy innym znaczeniu, o wiele łatwiej, niż zachować równowagę, k Wreszcie, czyż balansowanie nie jest najlepszym środkiem zachowania równowagi w marszu naprzód? Czyż powietrzna lekkość, jeden z atrybutów Wagi, która wynikła z wyrzeczenia, umożliwiająca przystosowanie się. pomagająca odnaleźć w sobie ową równowagę, nie sprzyja, w ostatecznym rozrachunku, ekspansji naszego istnienia?
Post został pochwalony 0 razy
|
|